Çatlak Testi Hikayesi

Çatlak Testi Hikayesi, okuduktan sonra hayata anlam katan bir hikaye.

Çin’de bir adam, her gün evine boynuna dayadığı kalın sopanın iki ucuna asılı testilerle dereden su taşıyormuş. Bu testilerden birinin yan kısmında bir çatlak varmış. Diğeri ise kusursuzmuş, hiçbir yerinde çatlak falan yokmuş.

Bu kusursuz testi her seferinde Çinli adamın doldurduğu suyun tümünü taşır, eve ulaştırırmış.

Adam her iki testiyi de ağzına kadar suyla doldururmuş, ama eve vardığında sadece 1,5 testi su kalırmış. Bu durum iki sene boyunca her gün bu şekilde devam etmiş.

Kusursuz testi vazifesini mükemmel yaptığı için çok gururlanıyormuş. Fakat çatlağı olan kusurlu testi, çok utanıyormuş. Doldurulan suyun sadece yarısını eve ulaştırabildiği için çok üzülüyormuş.

Görevini yapamadığını düşünen çatlak testi, iki yılın sonunda ırmak kenarında adama şöyle demiş: “Kendimden utanıyorum. Şu yanımdaki çatlak nedeniyle, sular eve gidene kadar akıp gidiyor…”

Adam gülümseyerek testiye dönmüş ve ona şöyle cevap vermiş:

“Görmedin mi? Senin tarafında olan yol çiçeklerle dolu. Fakat kusursuz testinin tarafında hiç çiçek yok. Çünkü ben başından beri senin kusurunu, çatlağını biliyordum. O nedenle senin tarafına çiçek tohumları ektim. Her gün o yolda ben su taşırken, sen onları suladın… İki senedir o güzel çiçekleri toplayıp, masamı süslüyorum. Sen kusursuz olsaydın, o çatlağın olmasaydı evime böyle güzellik ve zarafet katamayacaktım.”

Kadriye
Hayata Dair Güncel Notlar, Güncel yazılarımı takip etmek için profil sayfamı takip edebilirsiniz.
Toplam içerik: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön